Poliisi järjestää koko maassa tehostettua rattijuopumusvalvontaa perjantaista kello 18 alkaen sunnintaihin kello 06 saakka.
Sen aikana tehdään taajamissa ja niiden ulkopuolisilla teillä mahdollisimman paljon puhalluskokeita rattijuoppojen paljastamiseksi ja matalalla kynnyksellä myös huumepikatestejä muun huumaavan aineen käytön paljastamiseksi.
– Rattijuopumukset muodostavat edelleen ylinopeuksien ohella suurimman riskin tienkäyttäjien hengelle ja terveydelle, poliisitarkastaja Heikki Ihalainen Poliisihallituksesta toteaa poliisin tiedotteessa.
Vuoden 2022 ennakkotietojen mukaan rattijuopumustapauksissa kuoli 36 ja loukkaantui 395 henkilöä. Viimeisten kolmen vuoden aikana joka viides liikennekuolema ja joka kymmenes loukkaantuminen on aiheutunut rattijuopumusonnettomuudessa.