Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Keusotella ollut sujuva siirtymä hyvinvointialueeksi, vaikka ohjelmistorobotiikka hieman takkusikin

Tulossa vielä 13. päivä ja perjantai, joka on vuoden ensimmäinen palkanmaksupäivä.

Edellinen viikko sujui Keusoten alueella rauhallisesti niin kuin osattiin odottaa, kerrotaan Keusoten viestinnästä.

Keski-Uudenmaan hyvinvointialue aloitti toimintansa vuoden alussa vanhan Keusoten pohjalta.

Myös hyvinvointialuejohtaja Mikko Komulainen kertoo tiedotteessa, että siirtymä on ollut sujuva.

– Pienet havaitut ongelmat on saatu ratkaistua nopeasti. Häiriöt ovat liittyneet lähinnä tietojärjestelmiin. Vuoden vaihteeseen osunut järjestelmävaihdos on hidastanut jonkin verran terveyspalvelujen sujuvuutta, mutta tämä tulee korjaantumaan lähiviikkojen aikana, vakuuttaa Komulainen.

Keusoten terveydenhuollon uusi asiakas- ja potilastietojärjestelmä Omni otetaan asteittain käyttöön tämän vuoden aikana.

Vuodenvaihteessa järjestelmävaihto toteutettiin jo Mäntsälän ja Pornaisten palveluissa.

Useiden järjestelmien muutokset ovat hankaloittaneet ohjelmistorobotiikan toimintaa, joka hajosi osittain. Siirtymä on Keusoten mukaan kuitenkin sujunut pääsääntöisesti hyvin ja suuremmilta haasteilta on vältytty.

Mäntsälän Kotokartanossa oli vuoden vaihteen jälkeen aamupuuron puuttumista, mutta muuta normaalista poikkeavaa ei ole tullut vastaan.

Hoitotarvikejakelussa oli vuoden vaihteessa tarvikkeiden toimituskatkos, joka päättyi keskiviikkoaamuna. Katkos oli ennalta tiedossa ja siitä viestitettiin joulukuun puolivälissä.

Palkanmaksupäivä on seuraava jännityksen paikka.

Keusotesta vakuutetaan, että prosessia on valmisteltu ennakoivasti eikä mitään isoja haasteita ei pitäisi tulla.

– Palkanmaksun osalta kriittinen päivä on perjantai 13.1, jolloin ensimmäiset palkat menevät maksuun.