Tässä ovat Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaaliehdokkaat

Tässä ovat alustavat ehdokaslistat, jotka puolueet ovat lehdelle toimittaneet.

Aluevaalien vaalipäivä on sunnuntai 23.1.2022.

Äänioikeusrekisterin tietojen poimintapäivä (millä hyvinvointialueella kukin on äänioikeutettu) on 3.12.2021.

Ehdokashakemusten jättäminen aluevaalilautakunnalle viimeistään 14.12.2021 ennen klo 16.

Aluevaalilautakunnat vahvistavat ehdokasasettelun (ml. ehdokasnumerot) 23.12.2021.

Äänioikeusrekisteri on lainvoimainen 11.1.2022.

Kotiäänestykseen ilmoittautuminen päättyy 11.1.2022 klo 16.

Ennakkoäänestys on kotimaassa 12.–18.1.2022 ja ulkomailla 12.–15.1.2022.

Aluevaalilautakunnat vahvistavat aluevaalien tulokset 26.1.2022.

Valtuustot aloittavat työnsä 1.3.2022.

Kansallinen Kokoomus

Hyvinkää

Alén Anne, toiminnanjohtaja

Cieslak Andeliina, sairaanhoitaja, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu

Eerola Markus, maaseutuyrittäjä, kaupunginvaltuutettu

Hakala Juha, myyntipäällikkö, kaupunginvaltuutettu

Hietsilta Anton, yrittäjä, opiskelija, kaupunginvaltuutettu

Ilonen Päivi, yrittäjä, geronomi AMK

Kokko Annika, pääsihteeri, kaupunginvaltuutettu

Lehtimäki Pasi, projektipäällikkö

Matikainen Sami, valtiotieteiden ylioppilas, puoluevaltuuston jäsen

Mäkelä Ari, korjaamopäällikkö

Palonen Iina, oikeustieteen yo., asiantuntija

Puhakka Pentti, DI, kaupunginhallituksen puheenjohtaja

Puumalainen Anu, asuntomyyjä

Puupponen Riitta, perushoitaja, eläkeläinen

Rainio Jaakko, kehittäjärehtori, kaupunginvaltuutettu

Ronkanen Heli, sairaanhoitaja, hoivakodin johtaja

Ruotsalainen Ensio, DI

Seifulla Fehime, liikunta-alan yrittäjä

Vanhatalo Tuula, MMK

Vierimaa Riikka, TtM, laillistettu ravitsemusterapeutti

Järvenpää

Christensen Päivi, oppilaitostyön päällikkö, LitM

Kontkin Henri, hankesuunnittelija, maisteriopiskelija, kaupunginvaltuutettu

Kostama Rita, yrittäjä, tradenomi, kaupunginvaltuutettu

Kuusisto Tuija, tietohallintoneuvos, valtuustoryhmän puheenjohtaja

McLoughlin Sean, opiskelija, kaupunginvaltuutettu

Müller Vesa, henkilöstöjohtaja, insinööri, kaupunginvaltuutettu

Nordblom Jari, urheiluvalmentaja, yrittäjä

Ovaska Petri, aluejohtaja

Perttu Helinä, rehtori, kasvatustieteiden maisteri

Rundgren Mia, LL, erikoislääkäri, kaupunginvaltuutettu

Ruonakoski Peter, opiskelija

Silventoinen Sari, ylilääkäri, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri

Styrman Sami, myymäläpäällikkö, pelisuunnittelija

van Schevikhoven Willem, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu

Viitala Tatu, yrittäjä

Östberg Tiia, tuotepäällikkö, tradenomi

Mäntsälä

Elki Noora, data engineer

Hoffman Heidi, controller

Keto-Huovinen Pihla, kansanedustaja, kunnanvaltuuston puheenjohtaja

Kokko Eero, yrittäjä, yrittäjyyden lehtori AMK, kunnanvaltuutettu

Korhonen Juha, isännöitsijä, autopalveluesimies

Luhtaniemi Tommi, erityisasiantuntija

Manninen Marjaana, opetusneuvos, kunnanvaltuutettu

Vainio Pirjo, sosiaali- ja terveysjohtaja, terveystieteiden maisteri

Nurmijärvi

Aittakallio Minna, hoivakodin johtaja, kunnanvaltuutettu

Behm Kimmo, kunnanjohtaja, eläkeläinen

Diakite Jaana, IT-konsultti, kunnanvaltuutettu

Heilimo Pirjo, kuljetussuunnittelija, eläkeläinen

Hägg Arto, rakennusinsinööri, kiinteistökehitysjohtaja, kunnanvaltuutettu

Kiurunen Mikko, toimitusjohtaja

Kivinen Yrjö, hydrologi

Malkamäki Jussi, suunnittelija, kunnanvaltuutettu

Martelius Seija, yrittäjä, HR-specialist

Mattila Riina, johtava sosiaalityöntekijä, kunnanvaltuutettu

Nieminen Hanna, lapsiperheiden kotipalvelun esimies

Nykyri Heikki, toimitusjohtaja

Pyy Vesa, rakennepäällikkö, DI

Räty Virpi, konsultoiva erityisopettaja, kunnanvaltuutettu

Saarinen Ismo, asianajaja

Simelius-Hulmi Mari, ortopedian erikoislääkäri, osaston ylilääkäri

Tarikka Visa, myyntilaskutusasiantuntija, kunnanvaltuutettu

Utriainen Inka, erikoislääkäri, lääketieteen lisensiaatti

Vuorisalo Juhani, rikosylikomisario, HTM

Wilkman Jarmo, pääkouluttaja

Pornainen

de Jong Peter, yrittäjä, kunnanvaltuutettu

Lahti Anni, perushoitaja

Tuusula

Hartman Tarja, freelance-toimittaja

Hasari Marko, toimitusjohtaja

Heiskala Timo, toimitusjohtaja

Ikkelä Kalle, pormestari, DI, MBA

Kervinen Sanna, fysioterapeutti, viestintäyrittäjä, kunnanvaltuutettu

Kivinen Matilda, CMO

Korpaeus Kirsi, hallinto- ja talousjohtaja, KTM

Korpinen Topi, kasvatustieteiden ylioppilas, poliittinen suunnittelija

Mäki-Kuhna Mika, yrittäjä, kunnanvaltuutettu

Nikkanen Tytti, terveydenhoitaja, kiinteistövälittäjä

Rathgeber Satu, liikuntakonsultti

Roihuvuo Ilari, rakennusinsinööri, myyntijohtaja

Rosenqvist Ulla, kirkkoherra, kunnanvaltuutettu

Salmi Lilli, HTM, toimistopäällikkö, kunnanvaltuutettu

Sedig Riitta, lakimies, yrittäjä

Turtiainen Petri, yritysjohtaja, eläkeläinen

Untamo Lauri, farmaseutti, myyntipäällikkö, kunnanvaltuutettu

Vaherlehto Eemi, yrittäjä, opiskelija

Weckstén Simo, pelastuskomentaja, filosofian maisteri

Åvall Laura, Johtaja, VTM

Suomen Keskusta

Hyvinkää

Haapamäki Jaakko, talouspäällikkö

Jattu Timo, kriisityöntekijä

Laine Marja-Leena, KM, varhaiskasvatuspäällikkö

Oksanen Anne , yrittäjä, seikkailupuistotäti

Salmi Joonas, toiminnanjohtaja, tradenomi

Vartiainen Maria, sairaanhoitaja

Järvenpää

Edry Tarja, KM, rehtori

Haapala Päivi, yrittäjä, merkonomi

Hasko Riikka, sairaanhoitaja YAMK

Koivisto Elina, TM, seurakuntapastori

Pulkkinen Anna, terveydenhoitaja

Reina Riikka, kirkkoherra, TM

Riikonen Sanna-Maria, yrittäjä, hyvinvointiohjaaja

Tihveräinen Kalevi, teknikko, yrittäjä

Tiusanen Liina, YTK, poliittinen sihteeri

Tuomisto Sakari, ekonomi, sosiaalipolitiikan asiantuntija

Vainikka Kristiina (sit), sairaanhoitaja

Wallenius Jarkko, yrittäjä, maanviljelijä

Mäntsälä

Ahonen Matti, omaishoitaja, eläkeläinen

Alaluusua Sari, farmaseutti

Brusila Eerik, opiskelija, VTK

Ekonen Sinikka, psykologi

Havula Tapio, maatalousyrittäjä, eläkeläinen

Heinonen, Kalevi, eläinlääkäri

Hägglund Antton, erikoissairaanhoitaja, eläkkeellä

Inkinen Juha-Matti, maataloustuottaja

Kosonen Jyrki, maanviljelijä, yrittäjä

Kosonen Milla, sairaanhoitaja

Kurki Roosa, yrittäjä

Pöykkö Enni, yrittäjä, freelancer

Roivainen Katri, opiskelija, YTK

Teppinen Marja, maanviljelijä, tradenomi

Tilvis Reijo, professori emeritus, erikoislääkäri

Ylimartimo Lauri, yrittäjä

Nurmijärvi

Anttila Jukka, hallintotieteen lisensiaatti, eläkeläinen

Granholm Sirpa, yrittäjä

Handolin Kirsti, kauppatieteiden maisteri

Heikkilä Anneli, ruokapalveluasiantuntija, eläkkeellä

Henriksson Erkki, eläkeläinen

Jaakola-Siimes Juuso, business controller, DI

Kalliokoski Taneli, ekonomi, palvelutuotantopäällikkö

Kalliotähti Kirsi, diakoni, sosionomi (YAMK)

Kolmonen Petri, palvelujohtaja

Korkiakoski Matti, liiketoimintajohtaja

Lahtela Esa, DI, henkilöstöjohtaja eläk.

Laine Joonatan, toiminnanjohtaja, YTK

Lyytinen Anna-Liisa, terveydenhuollon maisteri

Mustonen Kalle, toimittaja, valokuvaaja

Penttilä Esa, yrittäjä, eläkeläinen

Rantakulma Kalle, puutarha-agronomi, maanviljelijä

Stormbom Tanja, lakiasiainpäällikkö

Vanhanen Matti, kansanedustaja

Viitanen Kirsi, KM, varhaiskasvatusjohtaja

Åberg Ville, varastomies

Pornainen

Franti Aija, maatalousyrittäjä

Karhunen Otto, varastotyöntekijä, kunnanvaltuutettu

Nieminen Tea, sosionomi AMK, palveluvastaava

Tukiainen Johanna, lähihoitaja

Virkki Juha, yrittäjä, kunnanvaltuutettu

Tuusula

Hanelius Arto, maaseutuyrittäjä

Heikkonen Merja, KM, neuvotteleva virkamies

Huhtaluoma, Timo, diplomi-insinööri

Kaikkonen Jukka, FM, eläk.

Kylliäinen Marjut, kouluttaja, eläkkeellä

Laapotti Mikko, tekninen myyjä

Mäkinen Kullervo, eläkeläinen

Nepponen Salme, psykoterapeutti, työnohjaaja

Nyman Ari, maanviljelijä

Partanen Arja (sit), palkanlaskija

Raita Jari, yrittäjä, maanviljelijä

Sarenius-Salmenkivi Erja, perhehoitaja, perushoitaja

Stenvall Raimo (sit), autoilija

Takala Sanna, työterveyshoitaja

Åberg Anu, MP-yrittäjä

Suomen ruotsalainen kansanpuolue

Hyvinkää

Hoven-Korpela Nina, toiminnanjohtaja

Mäntsälä

Warelius Heidi, ylikonstaapeli

Nurmijärvi

Wagner-Nyman Nina, vastaava ohjaaja

Tuusula

Öngörür Mesut , sosiaaliohjaaja, sosionomi

Kristallipuolue

Pornainen

Hovi Satu, kirjailija, yrttihoitaja ja koulutettu kokemusasiantuntija

Suomen Kommunistinen Puolue

Hyvinkää

Viitaniemi Arto, toimitsija, eläkeläinen

Nurmijärvi

Tarhonen Seppo, eläkeläinen

Tuusula

Aaltonen Seppo, järjestösihteeri, eläkeläinen

Porspakka Jori, autoilija, eläkeläinen

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Hyvinkää

Eskelinen Niko, asiakaskokemusjohtaja

Hemmilä Maarit, sovelluskehittäjä, sairaanhoitaja

Karén Katja, yrittäjä

Kuikka Tarja, lähihoitaja, muistihoitaja

Kukkola Jussi, järjestöasiantuntija

Kämäri Lauri, järjestöasiantuntija

Laaksonen Jani-Tapio, merkonomi

LatosuoTuula, sairaanhoitaja, eläkeläinen

Lauronen Mia-Ellen, vahinkoasiantuntija

Linna-Pirinen Tuija, aluepäällikkö, eläkeläinen

Mustakallio Heikki, vs. varhaiskasvatuksen opettaja

Nevaranta Anne, hammashoitaja, pääluottamusmies

Ollikainen Ossi-Pekka, aluetoiminnan asiantuntija, yhteisöpedagogi (AMK)

Pahlman Irma, varatuomari, oikeustieteen tohtori

Pekkanen Lars, levyseppä, herastuomari

Perholehto Pinja, puolueen nuorisojärjestön puheenjohtaja

Salmivaara Tuula , pääluottamusmies, erikoislaboratoriohoitaja

Valta Markku, sosiaaliohjaaja

Järvenpää

Aarnio Anu, vastaanottovirkailija

Fahlström Seppo, sähköasentaja, eläkeläinen

Haimala Timo, diplomi-insinööri, eläkeläinen

Hautamäki Jarno , filosofian maisteri, lukion virka-apulaisrehtori

Karhu Ulla-Mari, valtiotieteiden maisteri, suunnittelupäällikkö

Kokko Kimmo, yo-merkonomi

Komulainen Pirjo, sairaanhoitaja, asumispalvelujen esimies

Koskinen Esa, rakennuttajarakennusmestari

Laakkonen Mikko, koulutus- ja työvoimapoliittinen asiantuntija

Lohtander Minna, erityisasiantuntija, valtiotieteiden maisteri

Luuk Pekka, taksiyrittäjä, herastuomari

Markkanen Lassi, FM, sosiaalialan opettaja

Mäkinen Jarmo, asiakastarkastaja, luottamusmies

Peltonen Eemeli, viestinnän asiantuntija, VTM

Salmivuori Taru, opettaja, FM

Syrjänen Jaana, lähihoitaja

Uotinen Anne, sosiaalialan ohjaaja

Vitikka-Koponen Pirja, sairaanhoitaja

Mäntsälä

Kalenius Christina, lähihoitaja

Laine Tytti, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, valtuuston 1. VPJ

Leino Timo, kehitysinsinööri

Lepistö Eija, KM, asiakkuusvastaava

Nyfors Hannele, sairaanhoitaja, laatukoordinaattori

Ravolainen-Rinne Heta, Keusoten hallituksen jäsen, insinööri (YAMK)

Rinne Antti, kansanedustaja, lakimies

Tuomisto Emmi, terveydenhoitaja

Vierikko Tarja, sairaanhoitaja

Nurmijärvi

Heino Tarja, yo-merkonomi

Heinonen Marko, kuorma-auton kuljettaja, varapääluottamusmies

Kovanen Jari-Pekka, työnjohtaja, työsuojeluvaltuutettu

Latva Jerry, yo-merkonomi, koneasentaja

Lepolahti Harri, ylitarkastaja, varanotaari

Luoma Maria, hallinnon asiantuntija

Mäntyniemi Marika, ohjaaja, sosionomi (AMK)

Rahunen Esa, palvelupäällikkö, työsuojelupäällikkö

Rantanen Erkki, tuotannonsuunnittelupäällikkö, eläkeläinen

Rousu Sirkka, HT, sote-asiantuntija

Sailio Alpo, tekninen asiantuntija

Sairanen Esa, mielenterveydenhoitaja

Sandelin Marja-Leena, sairaanhoitaja, kätilö

Suominen Osmo, liiketoimintapäällikkö

Uusitalo Ismo, tekninen myyjä

Pornainen

Eloranta Olavi, eläkeläinen

Virtanen Harri, terapeutti, kirjailija

Tuusula

Giray-Öngörür Gazali, perhetoiminnan koordinaattori

Gustafsson Aleksanteri, pääsihteeri, opiskelija

Junela Minttu, palveluohjaaja

Järvinen Aarno, KTM, eläkeläinen

Kiuru Kim, lehtori

Koivunen Aila, psyk.erikoissairaanhoitaja, eläkeläinen

Kuusisto Päivö, laskentatoimen yo-merkonomi, eläkeläinen

Lehtonen Kyösti, diplomi-insinööri, palomestari

Lindberg Arto, kehityspäällikkö

Lindberg Sara, opiskelija

Mäensivu Karita, haastemies

Nuutinen Annina, sairaanhoitaja, palvelupäällikkö

Palomäki Ulla, hoitotyönesimies

Ruislehto Kirsti, tradenomi, eläkeläinen

Sirniö Emmi, laborantti

Sulander Jorma, koneenhoitaja, eläkeläinen

Åhs Niina-Liisa, sairaanhoitaja

Piraattipuolue

Tuusula

Aittoniemi Toni, ohjelmoija, FM

Libreraalipuolue – Vapaus valita

Nurmijärvi

Waltari Federico, operatiivinen johtaja

Valitsijayhdistykset

Järvenpää

Haaparanta Satu, palvelukehittäjä, palveluorganisaation johtamisen tradenomi

Valta kuuluu kansalle

Hyvinkää

Korpi Jonna, nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja

Koskinen Olavi, eläkeläinen

Koskinen Riitta, eläk. sairaanhoitaja

Krohn Maria, farmaseutti, luontaisterveyskonsultti

Krohn Mikko, eläkeläinen, rakennusarkkitehti

Kuikka Julia, palkkasihteeri

Lehtinen Juha, liikenneopettaja, kriisinhallintaveteraani

Leino Mia, edunvalvontasihteeri

Lääts-Aava Erika, yrittäjä, parturikampaaja

Milli Meelis, muusikko

Rolig Anneli, eläkeläinen

Seppänen Sanni-Maria, venäjän kääntäjä, agrologiopiskelija

Siikanen Johanna, lähihoitaja

Törnström Joonas, kuva-artesaani

Valtonen Tapio, eläkeläinen

Vilkman Susanna, yrittäjä, yritysvalmentaja

Järvenpää

Hallikainen Pasi Kalevi, eläkeläinen

Mäntsälä

Haimakka Joni, järjestelmäasiantuntija

Häkkänen Leea, varastotyöntekijä

Manninen Juha, omakotitalkkari

Nurmijärvi

Euro Jyri Teppana, FM , apulaistarkastaja

Hakulinen Seppo, yrittäjä

Tuusula

Sydänmeri Siru, vahinkosaneeraaja, nuoriso-ohjaaja

Sitoutumattomat

Järvenpää

Kojonen Senja, talouspäällikkö, KTM, Keusote-valtuutettu

Rantanen Seppo, rehtori, KM

Repo Katja, yhteisömanageri, tradenomi, valtuutettu

Marttinen Jenni, lastensuojelutyö, valtuutettu

Mäntsälä

Kujanpää Tiina, sairaanhoitaja, valtuutettu

Tuusula

Jauhiainen Kyösti, aluepäällikkö

Juntunen Asta, sosionomi, eläkeläinen

Keränen Jukka, myyjä, eläkeläinen

Laitila Elisa, sosionomi-opiskelija, valtuutettu

Lehtinen Mira , fysioterapeutti (YAMK), johtava asiantuntija, valtuutettu

Lepojarvi Kati, viestintäjohtaja, VTM, valtuutettu

Nyholm Laura, kehityspäällikkö, ETM, valtuutettu

Palvas Liisa, assistentti, valtuutettu

Reinikainen Tuija, apulaispormestari, sairaanhoitaja, eläkeläinen

Salminen Pekka, myyntipäällikkö

Salonen Jussi, yrittäjä, valtuutettu

Winqvist Margita, lähihoitaja, eläkeläinen, valtuutettu

Yltävä Anna, sosionomi, varhaiskasvatuksen opettaja, valtuutettu

Yltävä Pirjo, henkilöstöpäällikkö, eläkeläinen

Liike Nyt

Hyvinkää

Honkalehto Niklas, yritysasiakaspalvelija

Jaakkola Helena, lähihoitaja

Kuusela Pekka, myyntijohtaja

Järvenpää

Klefström Henry, yrittäjä

Liiman Jarkko, yrittäjä

Wiberg Tuula, palkanlaskija

Pesonen Jouni, automekaanikko

Mäntsälä

Arponen Seija, merkonomi

Nurmijärvi

Mahkonen Jarkko, toimitusjohtaja

Morelius Kenneth, palomies, VTM

Salomaa Tero, seurakuntamestari

Suihkonen Pentti, yrittäjä (eläkkeellä

Vikstedt Matias, yrittäjä

Pornainen

Paananen Kristiina, sisustusarkkitehti AM

Stjernvall Marko, lähihoitaja

Tuusula

Juntunen Paavo, tietohallintojohtaja

Kekäläinen Timo, DI

Liespalo Janne, palveluesimies

Norring Kimmo, tiepalvelumekaanikko

Suomen Kristillisdemokraatit

Hyvinkää

Pietilä Nina, osastonhoitaja, sairaanhoitaja YAMK

Rajala Inga-Lill, toimittaja

Alanko Minna, johtava asiantuntija

Hämäläinen Ossi, sähkösuunnittelija, insinööri YAMK

Vuori Kirsikka, sosionomi AMK, varhaiskasvatuksen työntekijä

Hyväkkä Riitta, vapaaehtoistyöntekijä, kasvatustieteiden maisteri

Jokinen Raakel, opiskelija

Lehtinen Matti, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja, koulunkäynninohjaaja

Vesala Auri, tradenomi, planner

Sirelius Mika, juristi, teologi

Taupila Reija, tuotantopäällikkö

Pajunen Mirja, varhaiskasvatuksen opettaja, sosionomi AMK

Letto Virva, teologian maisteri, uskonnon ja historian lehtori

Kuitunen Satu, sairaanhoitaja, terveystieteiden maisteri-opiskelija

Kallio Kosti, rovasti, teologian maisteri

Harju Jorma, erityisopettaja, kasvatustieteiden maisteri

Järvenpää

Lehtonen Kari, linja-autonkuljettaja

Hallinen Teuvo, yrittäjä

Huttunen Petri, hieroja

Ahonen Aila, varhaiskasvatusopettaja, kehitysvammahoitaja

Männistö Veera, kauppatieteiden opiskelija, nuorisovaltuutettu

Tenhunen Markku, viestintäjohtaja, toimittaja

Korhonen Asmo, yrittäjä

Pasanen Päivi, julkishallinnon yo-merkonomi, vapaaehtoistyöntekijä

Valonen Pia, diakoni, ammatillinen opettaja

Mäntsälä

Koivula Susanna, nuorisotyönohjaaja, sosionomi (AMK)

Lahti Pertti, kasvatustieteiden maisteri

Nurmijärvi

Rautio Rauno, sähkösuunnittelija, eläkeläinen

Neovius Seija, vyöhyketerapeutti, henkilökohtainen avustaja

Valtonen Kari, filosofian lisensiaatti

Alho Heli, BBA-tradenomi

Kinnunen Asko, kauppatieteiden tohtori, sairaanhoitaja

Wirman Zebider, lähihoitaja

Mäkäräinen Erkki, yksityispankkiiri

Lahti Tuulikki, linja-autonkuljettaja, eläkeläinen

Kuula Ina, sosionomi, koulukuraattori

Pornainen

Eemola Matleena, terveystieteiden maisteri, sairaanhoitaja

Wist Aija, seurakuntapastori, JUKO-luottamusmies

Tuusula

Sillman Kari, liikennepäällikkö

Pylkkänen Markus, tekninen asiantuntija

Ahonen Lea, rehtori, eläkeläinen

Saari Virva, luokanopettaja, kasvatustieteiden maisteri

Sormunen Pekka, sopimuspäällikkö, filosofian maisteri

Halme Heikki, yrittäjä, insinööri

Lehtonen Mila, luokanopettaja, kasvatustieteiden maisteri

Haapalainen Tiina, luokanopettaja, eläkeläinen

Perussuomalaiset

Hyvinkää

Halla-aho Tiina, veturinkuljettaja

Järvinen Arto, käräjätuomari

Karhunen Tiina, kätilö, sairaanhoitaja (AMK)

Heikkilä Matti, diplomi-insinööri, Keusote-varavaltuutettu

Karvinen Nina, järjestelmäasiantuntija

Kopponen Jori, isännöitsijä

Kuivala Jani, sähköasentaja

Lappalainen Veijo, kaukolämpöasentaja

Lindell Jouni, kunnossapidon ammattimies

Manninen Harri, opiskelija

Mäkinen Esa, insinööri, opiskelija

Perälahti Henri, sähköverkkoasentaja, järjestyksen valvoja

Repola Jarkko, mielenterveyshoitaja, sh-opiskelija

Rintala Toni , tietojenkäsittelytieteen maisteri

Rostila Onni, lakimies, yrittäjä

Rönkkö Aira, omaishoitaja

Sipikari Pekka, sairaanhoitaja, eläkkeellä

Stamnas Elias, huoltoneuvoja, työnjohtaja

Uusitalo Kai, yrittäjä

Järvenpää

Björksted Birgitta, lähihoitaja, myyntipäällikkö

Boman Tom, liikuntapaikkojen hoitaja, jäämestari

Ekroth Marko, ICT-kouluttaja, CTO

Finer Raimo, ylikonstaapeli, eläkkeellä

Heino Seppo, rakennusinsinööri

Holmström Rune, kirjailija, toimittaja

Kurkinen Riina, YTM, sopimusasiantuntija-tutkija

Lehtola Lea, kirjanpitäjä

Luukkanen Arto, puoluesihteeri

Mantere Heidi-Elina, puhtauspalvelupäällikkö, restonomi AMK

Nikunlassi Maija, lukion lehtori

Nöjd Ismo, yrittäjä, lakimies

Ovaska Teemu, tietoliikenneinsinööri

Piisinen Jorma, rakennusalan yrittäjä

Perta Petri, sekatyömies

Tala Heikki, dosentti, tietokirjailija

Vikman Osmo, lääkäri

Virkkunen Laura, toimistovastaava, taloushallinnon ammattilainen

Mäntsälä

Eronen Anssi, merkonomi

Goltz Pauli, eläkeläinen

Karttunen Osku, kunnanvaltuutettu, tradenomi

Kota-aho Arto, ammattikuljettaja

Lampi Satu, vanhempi rikoskonstaapeli

Niemi-Korpi Eemil, yrittäjä

Nurisalo Jani, myynti- ja markkinointijohtaja

Pekkinen Pauli, työnjohtaja, teknikko

Pohjonen Niina, asiakaspalvelukoordinaattori

Tammilehto Sari, laitoshuoltaja

Tokola Arvi, teollisuusputkiasentaja

Nurmijärvi

Brandt Mika, autonkuljettaja

Ervonmaa Juha, yrittäjä

Heinonen Heikki, yrittäjä

Huhtala Harri, yrittäjä

Jokinen Minna, kuljetusyrittäjä

Kumpulainen Teemu, automyyjä

Laitinen Esa, yrittäjä

Lakee Hannu, yrittäjä

Lappalainen Mira, terveydenhoitaja (yamk), työterveyshoitaja

Lehtimäki Tommi, yrittäjä

Maijala Jouni, eläkeläinen, rikosylikonstaapeli evp.

Niemi Timo, taksinkuljettaja

Pajala Nea, psykiatrinen sairaanhoitaja

Pirkkala Kimmo, kuljetuspäällikkö, DI

Putkonen Matti, työmies, metallin ex-viestintäpäällikkö

Sarpolahti Tuomas, automyyjä

Schalin Krister, tietoliikenneasentaja

Tapiolinna Maiju, hankintapäällikkö, sairaanhoitaja

Vierelä Markku, lentomekaanikko

Örling Ritva, henkilöstökoordinaattori

Pornainen

Parviainen Kai, maanviljelijä, laitosmies

Valve Mari, lähihoitaja, sosionomi AMK

Tuusula

Hellgren Teresa, yrittäjä

Hermunen Janne, yrittäjä

Hiltunen Leo, yrittäjä

Immonen Jari, tuotantopäällikkö

Koponen Ari, kansanedustaja

Leinonen Heikki, filosofian tohtori, yrittäjä

Loponen Kirsi, rikosseuraamustyöntekijä, sosionomi (amk)

Marjeta Kari, yrittäjä

Pesonen Veli, insinööri

Riskilä Timo, vastaava ohjaaja, päihdetyöntekijä

Rumbin Sami, yrittäjä

Räsänen Jari, suunnittelija, tehdaspäällikkö

Savolainen Henri, työnjohtaja

Sipiläinen Johanna, lähihoitaja

Särkiniemi Eeva, maatalous- ja metsätieteiden maisteri, yrittäjä

Timonen Mika, ulkomaalaispoliisi

Vasemmistoliitto

Hyvinkää

Eskelinen Paula

Hautala Ari

Jokinen Johanna

Järvinen Heidi

Korhonen Maarit (sit.)

Laitila Minna

Linna Johanna

Penttilä Jukka

Salminen Hannu

Savela Olli (sit.)

Järvenpää

Alapartanen Ari, vartija, MMK

Kerminen Sanna, toimitusjohtaja, tradenomi 

Laitinen Vesa, pääluottamusmies

Launiala Mimmi, lähihoitaja, seksuaalineuvoja 

Liimatainen Heini, kuntoutuspäällikkö, Keusoten hallituksen jäsen 

Raunimaa Jouko, eläkeläinen, päihdetyön kokemusasiantuntija 

Vainiola Lotta, sosionomi (AMK) 

Mäntsälä

Auvinen Marko

Kannisto Kalevi

Koski Päivi

Laukkanen Erkki

Laukkanen Tuula

Siljander Mirja

Tamminen Liisa

Nurmijärvi

Kipping Annegret

Koivalo Tiina

Piikkilä Nelli

Pouttu Keijo

Toikkanen Hannu

Tuomisto Leena

Tuusula

Aksinovits Larissa (sit.)

Catani Hanna

Haapa-aro Petra

Hellgrén Jari (sit.)

Honkonen Antti

Heikkinen Pekka

Hyökki Simo

Leminen Mika

Noro Seppo

Parkkima Jukka

Vilpas Paulina (sit.)

Vasemmistoliitto ei pystynyt toimittamaan tietoa ehdokkaidensa ammateista.

Vihreä Liitto

Hyvinkää

Airto Mikko, kasvatustieteen maisteri, luokanopettaja

Alkula Laura, IT manager

Gustafsson Ville, kartoittaja

Jahnukainen Markku, professori, kasvatustieteiden tohtori

Kalliomäki Soile, sairaanhoitaja

Kokko Jussi, ryhmäpäällikkö

Korpela Aki, FM, kieltenopettaja, språklärare

Kostia Niko, yrittäjä

Leinonen Jussi, AMK insinööri

Patjas Sanna-Kaisa, eläkeläinen, sairaanhoitaja

Pietilä Leena, vastaava toimintaterapeutti, Toimintaterapeutit YAMK (Sosiaali- ja terveyspalvelualojen johtaminen)

Sievänen Topi, opiskelija

Willman Anni, yrittäjä

Järvenpää

Haavisto Jere, IT operations manager

Henttonen Milja, viestintäasiantuntija, ekonomi

Myllyniemi Harri, tutkija

Mustonen Ville, erityisluokanopettaja, teatterialan freelancer

Keinänen-Korpela Riitta, luokanopettaja, eläkeläinen

Lahtinen Kirsi-Marja, lähihoitaja, hammashoitaja

Lintula Tiia, TK, yrittäjä

Nurro Lauri, tuotantotalouden diplomi-insinööri

Peltola Sara Lea Inkeri, pedagoginen asiantuntija, kasvatustieteiden maisteri

Solonen Pasi, ohjaaja, työvalmentaja

Tukonen Pekka, rehtori

Vauhkonen Tanja, valmistavan luokan opettaja

Vähäsarja Ossi , sosionomi, lasten suojelun vastaava ohjaaja

Väänänen Meeri, palvelumuotoilija, filosofian maisteri

Wallin Emmi, sosionomi AMK

Mäntsälä

Kyrö Jaakko, sovelluskehittäjä, partneri

Salin Hannu, IT-päällikkö

Nurmijärvi

Hallikas Kaisa, konduktööri

Hannula Jarmo, yrittäjä

Heimonen Matti Jorma Sakari, diplomi-insinööri

Husseini Mohammad Shah, lähihoitaja

Kopsala Maritta, diakoni, sosionomi

Mema Armando, kirjanpitäjä

Pispala Leni, erityisluokanopettaja, KM

Pukarinen Pauliina, Lähihoitaja

Rimpilä Seppo, eläkeläinen

Virolainen Ville, luokanopettaja, kasvatustieteen maisteri

Virtanen Sami Petteri, ohjelmapäällikkö

Ylitolonen Marjukka, DI, järjestelmäasiantuntija

Tuusula

Halm Sini, kauppatieteiden maisteri, kotiäiti

Huusko Outi, toimitusjohtaja, viittomakielen tulkki YAMK

Jourio Jenna, opiskelija

Lappalainen Annika, sosionomi AMK

Nieminen Eeva-Liisa, filosofian tohtori, opettaja

Rintala Hanna, lisensiaatti

Tuhkunen Sanna, luokanopettaja, muusikko

Vesa Mari, ympäristötarkastaja, filosofian maisteri

Muokattu 17.12.: korjattu Pirjo Vainion ammatti

Muokattu 20.12. Lisätty Vasemmistoliiton Järvenpään ehdokkaiden ammatit.

Muokattu 20.12. Siirretty Emmi Tuomisto (sd.) Tuusulasta Mäntsälään.

Muokattu 20.12.: Kristiina Paananen (Liike Nyt) Nurmijärveltä Pornaisiin.

Etusivulla nyt

Luetuimmat

Palvelut