Mäntsälän peruskoulut jakoivat stipendejä – katso stipendin saajien nimet tästä

Riihenmäen koulun stipendit:

Koulun omat stipendit:

Riihenmäki-stipendi (1/luokka), hyvä käytös, myönteinen suhtautuminen koulunkäyntiin, sosiaalinen:

7A Veeti Äikää, 7B Joel Neuvonen, 7C Julia Honkanen, 7D Josefina Poutala, 7E Santtu Hirvensalo, 7F Otso Välitalo

8A Sara Jauranne, 8B Emmi Tuominen, 8C Hilla Talvenkorpi, 8D Elli Nygård, 8E Tinka Kausalainen, 8F Ruut Eskelinen, 8G Miika Hurme

9a Aino Pasula, 9b Joona Laisi, 9c Carlos Songi, 9d Sara Roti, 9e Eerika Suvanto, 9f Sofia Perttilä, 9g Moona Lindqvist

Hymytyttö ja -poika (8.-luokkalainen):

Sofia Vironen 8E, Onni Korhonen 8A

Vanhempainyhdistyksen stipendit:

Priimus-stipendit:

7A Siljanto Emmi, 7B Veijalainen Anni, 7C Walldén Eemil, 7D Apell Janna, 7E Kallio Roosa, 7F Perhoniemi Senja

8A Therman Jessica, 8B Heino Aliisa, 8C Nieminen Otto, 8D Piipponen Anni, 8E Gustafsson Vaula, 8F Suoperä Joel, 8G Aunola Justus ja Koskinen Ronja

9A Saarela Aada, 9B Aarreniemi Peppi, 9C Koskenheimo Otto, 9D Karjalainen Viivi, 9E Luntinen Salla, 9F Saarinen Vilja ja Leppävuori Hilma, 9G Lindqvist Moona

Vanhempainyhdistyksen stipendit eri aineisiin:

Äidinkieli: Viivi Lehtinen 9A

Katsomusaineet: Patrik Brunou 9B

Terveystieto: Eerika Suvanto 9E

Historia: Piipponen Anni 8D

Kotitalous: Miikka Utriainen 9E

Käsityö (1-2): Tuomas Oikarinen 9E

Käsityö + Kuvataide: Viivi Lehtinen 9A

Kuvataide: Eva Samsonova 9E

Liikunta (2):Essi Turunen 9D, Arvi Martikainen 9F

Matematiikka: Aada Saarela 9a

Fyke: Amelie Afonso 9F

Englanti: Tino Tikkinen, 9C

Ruotsi: Eetu Runkokari 9c

Biologia: Vilja Saarinen 9F

Maantieto: Salla Luntinen 9E

Musiikki: Katila Aliisa 9F

Venäjä: Anni Piipponen, 8D

Espanja: Anna Kilpeläinen 9D

Saksa: Ella Korpinen, 9D

Vanhempainyhdistyksen extra-stipendit:

Riman nostaja, oman tason kohottaja (2): Daniel Tuominen 9E

Vuoden etäskarppaaja (4): Miikka Utriainen 9E, Kaapo Kolmonen 9e; Niki Illokoski 7E

Käsityön etäskarppaaja: Jimi Siira 9B

Positiivinen, elämänmyönteinen: Erika Aatsinki 9F, Jonni Ohvo 8F

Liikunta-Zemppari (2) Linnea Isola 9B, Veeti Äikää 7a

Reaaliaineiden taitaja: Ada Hämäläinen 9a, Aada Saarela 9A

Vastuullinen opiskelija: Lauri Järvilehto 7f

Aktiivinen opiskelija: Aino Tukiainen 9A

Positiivinen ja sosiaalinen, hyväkäytöksinen: Eeli Toivonen 9 D

Kädentaitaja: Amelie Afonso 9F

Aktiivinen ajattelija/ Ansioitunut keskustelija: Inka Helenius 9d

Osallistuva, vaikuttaja: Arvi Martikainen 9F

Fair play, ryhmähengen nostattaja:

7. Nella Rantanen 7F

8. Ilona Kaivola 8a

9. Vilhelmiina Lämsä 9F

Vuoden vapaaehtoinen, auttavainen: Viivi Karjalainen 9 D

Hyvät tavat, kaunis käytös: Aniela Sihvola 9 F, Otto Koskenheimo 9C

Itsenäinen opiskelija: Eetu Lautiainen 7c, Aaro Lehtiniemi 9 D

Sinnikäs tekijä (2): Linnea Isola 9B, Milja Nieminen 9E

Luova: Aino Saarnio 9 F

Opinto- ja ura-aktiivisuus ja positiivinen, yritteliäs asenne: Olivia Blom 9F ja Enni Suoperä 9E

Muut stipendit:

Tukioppilasstipendi: Netta Juvonen 8C

Kesport liikuntastipendi: Monipuolinen liikkuja Joona Laisi 9B

Vireuksen liikuntastipendi 2 kpl: Vilu Elise 8B Tino Tikkinen 9B

Yrittäjyys:

7F Arttu Lager

8F Jimi Haverinen

9F Arvi Martikainen

Kesport stipendi: Suoraselkäinen yrittäjä Otso Miettinen 8F

Yrittäjänaisten stipendi: Wilma Ihalainen 9F

Stipendit (1-6):

koulun omat stipendit:

Riihenmäki-stipendi (1/luokka, hyvä käytös, myönteinen suhtautuminen koulunkäyntiin, sosiaalinen):

1A Aino Vuorio, 1B Aino Kananen, 1-2E Aatos Leino (2E)

2A Amalia Häyrynen, 2B Anni Teränen, 2-4C Juuso Kesäniemi

3A Kaisla Virta, 3B Sara Liukkonen

4A Kalle Kajan, 4B Cilla Koskinen, 3-4D Juho Hallikainen

5A Oliver Määttä, 5B Venla Yletyinen, 5C Veeti Kausalainen

6A Alisa Tokola, 6B Jannika Santala

Hymytyttö ja -poika (2.- ja 5.-luokkalainen):

2A Emilie Minkkinen, 2B Peetu Wright, 2E Ellen Okkonen

5A Veikka Tervo, 5B Kaarlo Miettinen, 5C Pinja Nieminen

Vanhempainyhdistyksen stipendit: (6. Luokka):

Priimus-stipendit: Sanni Sopanen 6A, Veera Vire 6B

Vanhempainyhdistyksen stipendit eri aineisiin:

Menestynyt englannin opinnoissa: Noel Koskinen 6a

Sisukas ja sinnikäs: Siiri Hämäläinen 6a

Musiikki: Sanni Sopanen 6a

Yritteliäs ja positiivinen: Jenni Ketonen 6B

Liikunta: Veera Vire 6B

Yritteliäs ja positiivinen: Brianna van Assendelft, 5C

Tsemppari-stipendi tänä vuonna opiskelussa tsempanneelle: Kaarlo Miettinen 5b

Tsemppari-stipendi tänä vuonna erityisesti englannissa tsempanneelle: Otto Teiniranta 5b

Ehnroosin koulun stipendit:

Vanhempainyhdistyksen stipendit:

Tsemppari 7-luokat annetaan oppilaalle, joka on lukuvuoden aikana työskennellyt hyvin.

Vuoden nousijat / menestyjät aineryhmittäin 8- ja 9-luokat annetaan oppilaalle, joka on lukuvuoden aikana parantanut työskentelyään tai menestynyt matemaattisissa aineissa, reaaliaineissa, taito- ja taideaineissa tai kielissä.

Osakestipendi annetaan onnistuneesta sijoittamisesta sekä kiinnostuksesta osakesijoittamista kohtaan 9-luokkalaisten osakeseurantatehtävässä.

Etevä ehnroosilainen (EE) annetaan oppilaalle, joka osaa kuunnella ja kysyä, on ystävällinen, asiallinen, rehellinen, reilu ja kärsivällinen ja joka on rohkeasti hyvä sekä yrittää parhaansa, arvostaa omaa ja toisten työtä, kantaa vastuunsa, selvittää sotkunsa ja huolehtii ympäristöstään.

Muut stipendit:

Jopo-stipendi annetaan oppilaalle, joka on hoitanut työssäoppimisjaksonsa kiitettävästi.

Primus-stipendi jaetaan luokkatason viidelle parhaalle oppilaalle.

Hymy-veistos annetaan 9-luokan oppilaalle, joka oppilaiden mielestä pyrkii olemaan avulias, reipas ja iloinen.

Nivos oy:n stipendi annetaan TIKU-luokan oppilaalle ahkerasta ja innostuneesta työskentelystä matemaattis-luonnontieteellisissä aineissa.

Konecranes-stipendi on teknisen työn stipendi.

Mannerheimin lastensuojeluliiton stipendi annetaan esimerkillisestä tukioppilastoiminnasta.

Oppilaskunnan hallituksen stipendi myönnetään oppilaalle ahkerasta, innokkaasta ja omatoimisesta työskentelystä oppilaskunnan hyväksi.

Stipendinsaajat 7 lk:

7A Eskola Aarni (EE), Laakkonen Nikolas (primus), Suojanen Silja (tsemppari) 7B Lindström Netta (tsemppari), Tuominen Maria (EE) Tuominen Milla (primus) 7C Ahl Aaro (tsemppari), Leinonen Ilkka (primus), Leinonen Saara (primus), Toura Varpu (EE), Vainio Taimi (primus) 7D Hirvonen Pekka (EE), Kiuru Enni (tsemppari) 7E Hietamäki Milla (primus), Kynäslahti Aliisa (tsemppari), Markkanen Essi (EE) 7F Hietamäki Jose (tsemppari), Lehtinen Erin (EE) 7K Tonsig Hanna (EE), Uus Karoliina (tsemppari)

Stipendinsaajat 8 lk:

8A Muinonen Martta (primus), Nokua Minea (primus), Suni Jami (reaaliaineiden stipendi), Turkka Lauri (EE) 8B Hirvonen Petra (primus), Laaksonen Siiri (EE), Timoskainen Eveliina (oppilaskunnan hallituksen stipendi) 8C Hakala Jenni (Nivos oy:n stipendi), Kopakkala Sanni (EE) 8D Koskilinna Arto (primus), Kääriäinen Eetu (EE), Merisalo Pinja (matematiikan ainestipendi), Heinonen Pinja (taito- ja taideaineiden stipendi) 8E Laine Eveliina (primus), Rezaei Anahita (EE) 8F Hyvönen Oona (kielten ainestipendi), Kuivalainen Niko (taito- ja taideaineiden stipendi), Raassina Olivia (primus), Vepsäläinen Luca (EE) 8K Hirvinen Jonathan (EE) 8 JOPO Putkonen Lucas (EE)

Stipendinsaajat 9 lk:

9A Kumpumäki Nonna (taito- ja taideaineiden stipendi), Nuutinen Lauri (osakestipendi), Rautio Eevi (EE) 9B Larmu Pinja (EE), Mattila Lauri (osakestipendi), Mattila Henri (osakestipendi), Paukkeri Joakim (osakestipendi), Salminen Eetu (HYMY-veistos) 9C Ilmonen Siiri (EE), Kankkunen Johannes (primus), Korkee Katariina (primus), Marjomaa Ella (primus), Niskanen Aapeli (Nivos oy:n stipendi), Ojanen Siru-Marie (primus), Ruuskanen Senni (Mannerheimin lastensuojeluliiton stipendi), Räisänen Elli (primus), Suojanen Saana (Nivos oy:n stipendi), Tokola Vilja (primus), Wahlberg Helmi (primus) 9D Hopeakoski Elias (Konecranes-stipendi), Kaikko Santeri (oppilaskunnan hallituksen stipendi), Könnilä Pauliina (primus), Martikainen Joona (Konecranes-stipendi), Ruuska Eetu (Konecranes-stipendi), Ylimartimo Ellen (EE) 9E Hakala Nenna (kielten stipendi), Korhonen Danica (matematiikan ainestipendi ja osakestipendi), Lindqvist Roosa (EE), Linikko Eveliina (HYMY-veistos), Tajik Rouhollah (reaaliaineiden stipendi), Yousefi Mehdi (osakestipendi) 9F Aaltonen Julius (Konecranes-stipendi), Haaranen Venny (EE), Vettenranta Paavo (taito- ja taideaineiden stipendi) 9 JOPO Korhonen Eetu (JOPO-stipendi), Rasiranta Nea (JOPO-stipendi ja EE)

Kommentoi

Palvelut