Kunta palkitsi urheilijoita – palkittuja yli kaksikymmentä

Heikki Saarinen hallitsee niin hiihto- kuin pyöräsuunnistuksenkin. ARKISTO

Lasse Herrala

Mäntsälän kunnan hyvinvointilautakunta on jakanut eri lajeissa menestyneille urheilijoille stipendejä yhteensä 8 250 euron edestä.

Palkittujen joukossa ovat muun muassa hiihtosuunnistajat, maailmanmestari Heikki Saarinen ja MM-kisoissa pronssille sijoittunut Paavo Inkinen.

Huomion arvoinen on myös Max Lampisen osallistuminen aikuisten Kalevan kisoihin kisojen historian nuorimpana heittolajien osanottajana (15 v.).

Stipendien saajat (ansion jälkeen viimeinen luku on stipendin suuruus euroina):

Isabella Koskinen karate/kumite SM-pronssi 200

Kiia Koponen karate/kumite SM-kulta 400

Elias Hämäläinen cyclocross SM-kulta, maastopyöräily/XCE SM-kulta, maastopyöräily/XCO SM-kulta WattbikeSM-kulta 400

Miro Näkki karate/kumite SM-pronssi 200

Eetu Haiterma karate/kumite SM-pronssi 200

Susanna Laurila pyöräily/cyclocross SM-hopea 300

Silja Nieminen automaatti trap SM-kulta, automaatti trap SM-kulta (SE), trap SM-kulta, automaatti trap/joukkue SM-kulta (SE) 400

Juho Saarinen pyöräsuunnistus/keskimatka SM-hopea 300

Lauri Mäkinen tarkkuussuunnistus/Pre OSM-kulta, tarkkuussuunnistus/Tempo SM-pronssi 400

Marita Nyqvist enduro SM-kulta, crosscountry SM-kulta, motocross SM-kulta 400

Mico Lampinen yleisurheilu/halli/kiekko SE (43,28), kiekko SM-kulta, yleisurheilu, kiekko SE, halli/kiekko/halli SE, kiekko SE, voimanosto SM-kulta, penkkipunnerrus SM-kulta 400

Max Lampinen moukari SM-kulta, kiekko SM-kulta, kuula SM-kulta, halli/kiekko SM-hopea, voimanosto SM-hopea penkkipunnerrus SM-hopea, yleisurheilu/moukari, maailman ranking 1. (M16) ja moukari, maailman ranking 3. (M17). Moukari: osallistuminen Kalevan Kisoihin historian nuorimpana heittäjänä (15 v.) 400

Heikki Saarinen hiihtosuunnistus/sprintti MM-kulta, hiihtosuunnistus/keskimatka MM-pronssi, hiihtosuunnistus/keskimatka SM-hopea, hiihtosuunnistus/viesti SM-kulta, pyöräsuunnistus/sprinttiSM-kulta, pyöräsuunnistus/pitkä matka SM-hopea, pyöräsuunnistus/keskimatka SM-kulta, pyöräsuunnistus/viesti SM-kulta, suunnistus/yö SM-kulta, suunnistus/erikoisptkä SM-kulta 500

Katariina Korkee, karate/kumite SM-pronssi, karate/joukkuekumite SM-kulta 200

Anu Salomaa NA-trap/joukkue SM-kulta, Ntrap/joukkue SM-hopea 200

Nella Aaltonen, rytminen voimistelu/joukkue PM-kulta (kokonaiskisa, rytminen voimistelu/joukkue PM-kulta (välinefinaali), rytminen voimistelu/ duo/trio SM-pronssi 250

Ari Simola Mtrap SM-kulta, A-trap SM-kulta 2-trap SM-hopea, trap SM-hopea, Ytrap/joukkueSM-kulta,A-trap/joukkue SM-kulta, 2-trap/joukkueSM-kulta, 50trap/joukkue SM-kulta, A-trap/joukkue SM-kulta 400

Miika Aaltonen streetbike drag race SM-kulta 400

Joni Sarenius, trap SM-kulta, trap SM-hopea, trap/joukkue SM-kulta, trap/joukkue SM-kulta 400

Tapio Valkas trap SM-pronssi 200, Heinonen open english sporting SM-hopea, english sporting/joukkue SM-kulta, open sporting EKV, Viro 1, 300

Paavo Inkinen, hiihtosuunnistus/pitkä matka MM-pronssi, suunnistus/viesti SM-hopea, suunnistus/yö SM-pronssi 300.

Tapio Ukkonen trap SM-kulta, trap SM-pronssi, trap/joukkue SM-kulta, trap/joukkue SM-kulta 400

Tommi Luhtaniemi avantouinti/25 m SM-pronssi 200

Ira Aaltonen avantouinti/50 m SM-pronssi 200

Jarmo Sulopuisto erävaellus SM-hopea 150

Jouko Mäkinen erävaellus SM-hopea 150

Kommentoi

Palvelut