Poikkeusolot päättynevät Suomessa piankin, kertoo Iltalehti.
– Tämänhetkinen kehitys on sen suuntainen, että näin voisi olla piankin. Tämä viikko näyttää merkittävästi suuntaa, hallituslähde sanoo Iltalehdelle.
Hallitus julkaisi perjantaina koronarajoitusten purkusuunnitelmansa, jonka mukaan poikkeusolot on tarkoitus purkaa jo huhtikuussa.
Myös ravintolat on suunnitelman mukaan tarkoitus avata tässä kuussa. Tämänhetkinen suunnitelma on, että avautumispäivä olisi 19. huhtikuuta.
– Ravintoloiden sululle tuskin esitetään jatkoa, hallituslähde sanoo Iltalehdelle.
Peruskouluissa ja toisella asteella on hallituksen suunnitelman mukaan tarkoitus palata tässä kuussa lähiopetukseen.
Pääkaupunkiseudulla palataan lähiopetukseen yläkouluissa jo tänään ja lukioissa ja ammatillisissa oppilaitoksissa hieman myöhemmin. Käytössä on vuorottelumalli eli kaikki eivät ole yhtä aikaa koulussa.