Paikalliset

KuntosuunnistustaMäntsälän Urheilijoiden suunnistusjaoston järjestämät kuntorastit suunnistettiin 28.8. Keravanjärven kartalla.

Mäntsälän Urheilijoiden suunnistusjaoston järjestämät kuntorastit suunnistettiin 28.8. Keravanjärven kartalla.

Ratamestarina toimi Arto Nummela ja kuntorastien lisäksi suunnistettiin myös FirmaCup 2019 -yrityskilpailu.

Metsään lähti rasteja etsimään noin 90 suunnistajaa ja sama määrä saatiin myös maaliin.

Suunnistajat kehuivat maastoa hyväkulkuisena ja suomaisemia kauniina. Alueella oli myös mustikoita jäljellä poimittavaksi.

Paikalla oli myös Suunnistajan Kauppa, jossa kauppiaana Niko Vaenerberg sai palvella asiakkaita elokuun kauniissa kesäsäässä.

Muutama suunnistaja intoutui suunnistussuorituksen jälkeen uimaan Keravanjärveen ja kommenttien perusteella vesi oli edelleen lämmintä.

Tulokset 28.8.:

A-rata, 6 km (Läht. 11, Kesk. 0, Hyl. 0): 1) Luup Einar 58.56, 2) Pekka Peltoranta 1.00.30, 3) Lasse Ryynänen 1.03.58, 4) Seppo Kinkki 1.07.13, 5) Jarmo Antikainen MU 1.09.33, 6) Mikko Luusalo 1.11.05, 7) Jani Heikkinen 1.11.31, 8) Juhani Lindqvist KKV 1.13.41, 9) Sakari Anttola 1.16.54, 10) Hannu Ahlqvist Raus 1.31.06, 11) Timo Soini MU 1.50.57.

B-rata, 4,5 km (Läht. 13, Kesk. 0, Hyl. 0): 1) Sulopuisto Jarmo 47.04, 2) Panu Nieminen 54.14, 3) Pertti Palmroos MU 55.25, 4) Jarmo Korkeamäki 57.57, 5) Kristiina Ahlqvist Raus 1.10.41, 6) Marje Tobreluts OK Pölva 1.15.17, 7) Kimmo Raitanen 1.24.07, 8) Paavo Inkinen JYRY 1.27.33, 9) Asta Pietarinen MU 1.29.39, 10) Susanna ja Pasi Hyvönen 1.31.01, 11) Mikko Juvonen 1.32.26, 12) Harri Laurila 1.47.01, 13) Tuula Vaenerberg MU 1.56.42.

C-rata, 3,3 km (Läht. 14, Kesk. 0, Hyl. 0): 1) Tomi Lehikoinen MU 36.33, 2) Mara Vuori MU 41.59, 3) Kim Ahl AOK 42.12, 4) Hautala Suvi-Maria JäPa 45.36, 5) Lars Meyer 50.18, 6) Toni Niinivirta 51.16, 7) Jarmo Karvinen KeU 56.02, 8) Esa Huiskonen 1.02.52, 9) Sami&Igor&Sade&Tuuli Myllyniemi 1.04.12, 10) Erkki Uusitalo MU 1.14.02, 11) Anna Saarinen 1.14.18, 12) Usko Lind 1.14.19, 13) Mikko ja Lauri Kylmäniemi 1.28.45, 14) Anne Ollila 1.39.06.

D-rata, 2,3 km (Läht. 5, Kesk. 0, Hyl. 0): 1) Eetu Hurskainen MU 31.15, 2) Marja-Leena Väisänen MU 45.03, 3) Eva Virtanen 47.34, 4) Marjukka Juhkov MU 1.26.22, 5) Nina Kiuru 1.26.38.

Lyhennetty D-rata, noin 1,6 km: (Läht. 4, Kesk. 0, Hyl. 0) 1) Selma ja Teemu Laurila 48.43, 2) Anniina Hyvönen MU 48.50, 3) Aili Kyytinen MU 48.59, 4) Elmo Kyytinen MU 49.02.

Oma rata tai ei aikaa (Läht. 8, Kesk. 0, Hyl. 0): Anna Tiensuu, Päivi Kärkkäinen, Irmeli Hautala, Soili Hedborg, Anneli, Sanna Helman, Joona Laisi MU, Matias Huiskonen.

FirmaCup 2019, 5,5 km (Läht. 12, Kesk. 1, Hyl. 0): 1) Jani Virta Kilu 35.19, 2) Ville Saarela Kilu 42.59, 3) Jarkko Ustinov Kone 46.47, 4) Jukka Viero Kone 58.43, 5) Ilkka Leppänen Kone 1.01.34, 6) Päivi Julku Kilu 1.02.00, 7) Tero Aaltonen Kone 1.02.26, 8) Kristian Forsman Kone 1.07.18, 9) Marko Saarinen Kone 1.07.56, 10) Pertti Välimaa Kone 1.15.52, 11) Jyrki Laaksonheimo Kone 1.43.56, Keskeytti: Katriina Lipponen Kilu.

FirmaCup 2019, 3,5 km (Läht. 15, Kesk. 0, Hyl. 0): 1) Esko Kiuru Kone 35.10, 2) Esko Sihvola Kone 36.38, 3) Esa Partanen Kone 37.37, 4) Eero Hyvönen Kilu 40.36, 5) Keijo Kuosmanen Kilu 42.57, 6) Kimmo Tähtinen Kilu 43.41, 7) Reijo Nokelainen Kilu 44.53, 8) Hannu Salomäki Kone 44.56, 9) Erkka Kiviaho Kone 46.29, 10) Tuomo Hyvönen Kilu 54.13, 11) Erkki Kallela Kone 54.52, 12) Mikko Palomäki Kone 55.31, 13) Tapio Puputti Kone 57.10, 14) Esko Malila Kilu 57.41, 15) Risto Pyhälampi Kone 1.15.11.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat